Zdrowie, witalność, szczupła sylwetka w menopauzie i nie tylko

Jeśli wchodząc w wiek menopauzy będziesz jadła jak dotychczas, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twojego ciała przybędzie.

Zwalnia metabolizm, ciało nie potrzebuje już tyle energii co kiedyś. Nadmiar tłuszczu odłoży się w okolicach bioder i brzucha. A dlaczego właśnie tam?

Z powodu spadku poziomu estrogenów, a spadek ten powoduje, że masa mięśniowa nie tworzy się tak łatwo, a mniej mięśni to mniejszy metabolizm…

Dobrze zmienić swoją dietę, z niektórych produktów zrezygnować, inne ograniczyć, a jeszcze inne włączyć do codziennego jadłospisu.

Rozmaite kasze, a mamy ich na prawdę duży wybór, jaglana, jęczmienna, gryczana.

Rośliny strączkowe, różne fasole, soczewica, soja, groch

Warzywa, owoce, surowe, gotowane, grillowane, pieczone

Dobre tłuszcze roślinne, lniany, z wiesiołka, oliwa z oliwek 

Pestki, orzechy, nasiona – sezam, chia, mak

Pełne ziarna zbóż

Zioła, jako napary oraz przyprawy 

Jakie produkty warto ograniczyć?

Pszenica – nawet jeśli nie masz alergii lub nietolerancji, pszenica obecnie uprawiana nie jest tak zdrowa jak dawniej, jest mocno zmodyfikowana i jest …wszędzie.

Nabiał – mleko, jogurt, kefir, twaróg. Dzisiaj z łatwością możesz zastąpić te produkty roślinnymi.

Słodycze, cukry proste – mąka oczyszczona, ryż biały, makarony, kluski, pierogi. Mają one dużo kalorii, a niewiele składników odżywczych i błonnika (szybko jesteśmy po nich głodni).

Mięso – warto postawić na jakość, nie na ilość, jeść tylko takie ze sprawdzonego źródła. Od szczęśliwych zwierząt, nie z masowej produkcji.

No dobra, to co i kiedy jeść?

Rano, po przebudzeniu wypij dużą szklankę ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny. Doskonale podziała na nawodnienie Twoich jelit (ułatwi wypróżnienie) i całego organizmu oraz obudzi ciało.

Pomiędzy 7 a 9 rano zjedz śniadanie. To czas maksimum energetycznego żołądka, dlatego wtedy organizm przejmuje i trawi pokarm najlepiej.

Może to być gotowana owsianka, kasza jaglana z warzywami lub owocami, kasza gryczana z dodatkami, ciepła zupa z dnia poprzedniego. 

Ważne, aby śniadanie zjadać na ciepło.

Około 11-12 zjedz przekąskę, może to być owoc, garść orzechów, suszonych owoców, świeże warzywa, jogurt roślinny.

Na obiad w okolicach godziny 14-16 sprawdzi się porcja warzyw z roślinami strączkowymi lub mięsem czy rybą, może być „treściwa” zupa. O tej porze warto nie jeść już węglowodanów. 

Ostatni posiłek najlepiej skończyć o 18.00, tak aby organizm miał czas na strawienie go. 

Wtedy sen będzie lepszy, nie obciążymy układu pokarmowego, nie zbudujemy „boczków”. Lekka zupa warzywna sprawdzi się tu doskonale.