Te 7 typów ludzi powinno ograniczyć produkty powodujące Wilgoć w organizmie.

W medycynie chińskiej dużo się mówi o wilgoci. O co chodzi z tą wilgocią?

Komu ona szkodzi?

Zanim przejdę do rzeczy, wyjaśnię, że każdy odniesie korzyść z ograniczenia produktów powodujących wilgoć w organizmie.

Wilgoć to taka substancja, której organizm nie może dla siebie wykorzystać. Będzie się ona odkładać w tkankach tworząc cellulit, powoduje kaszel, katar, upławy lub luźne stolce. Ubrania będą pozostawiały odciśnięty ślad na ciele, spójrz co jest pod krawędzią Twoich skarpetek 😉.

Oto 7 typów osób (i nie mam tu na myśli wyłącznie walorów estetycznych), które powinny zminimalizować ilość wilgociotwórczych produktów…

a są to:

cukier rafinowany 

nabiał (mleko, jogurty, budynie, twarożki, serniki, itp)

wyrobów z oczyszczonej mąki pszennej, wypieki drożdżowe, ciastka, biszkopty

napoje gazowane, zimne woda

chipsy

konserwy, mrożonki, potrawy z mikrofalówki

Oleje rafinowane,

Lody, czekolady, batony, cukierki, i inne słodycze

Unikaj połączenia w posiłkach:

cukru i białka, 

cukru i tłuszczu, 

cukru i przetworów mącznych

Mocno ogranicz spożycie egzotycznych owoców (banany, pomarańcze, kiwi, ananas,…), kupnych soków owocowych.

Kogo dotyczą wyżej wymienione wskazówki? 

Unikanie tych produktów wyjdzie na zdrowie każdemu, a w szczególności osobom z tymi objawami:

  1. Osoby z osłabionym trawieniem. Cierpiące na wzdęcia, mające niestrawione resztki pokarmów w stolcu. Jeśli zauważyłeś takie objawy u siebie, oznacza to, że twój układ pokarmowy nie jest w najlepszej formie. Twoja Śledziona jest osłabiona i jej funkcje transportowania i transformowania substancji z pożywienia nie przebiegają prawidłowo i dojdzie do nagromadzenia Wody w ciele. A to z kolei prowadzić będzie do obrzęków, rozpierania w jamie brzusznej, biegunek, ospałości i niedożywienia. 
  1. Nadmiarowe nagromadzenie wilgoci może spowodować nieprawidłowe rozprzestrzenianie i regulowanie wody w ciele. U takich osób pojawi się z obrzęk ciała, widoczny pod skórą, również w górnych partiach ciała, np. na twarzy, na powiekach, szyi. I u takich osób mogą pojawić się trudności w oddawaniu moczu lub skąpomocz. Organizm ma problem z prawidłowym wydalaniem wody i pojawi się zmęczenie, awersja do zimna, zimne stopy i dłonie, ból dolnej części pleców.
  1. Osoby z nadwagą i otyłe, otyłość często wiąże się z nadmiarem wilgoci w organizmie, ponieważ to otyłość powoduje wilgoć, a Wilgoć otyłość… a te w konsekwencji cukrzycę, czasem udar, nadciśnienie, chorobę wieńcową serca, zakrzepicę.
  1. Osoby z chronicznym zapaleniem zatok. Wilgoć gromadzi się w okolicy zatok powodując ucisk i ból. Może pojawić się tez lepka wydzielina, może być upośledzony zmysł węchu, może być uczucie ciężkości w głowie. Osoby z wszelkimi innymi dolegliwościami dróg oddechowych, z kaszlem, katarem, astmą, spłycony oddech zawroty głowy.
  1. Osoby z nietolerancją pokarmową i alergią pokarmową. 
  1. Infekcje grzybicze dłoni i stóp, która w medycynie zachodniej wiązana jest często z przerostem Candidy w jelitach, natomiast w medycynie chińskiej leczona jest za pomocą eliminacji Wilgoci i wsparcia dla jelit, co pozwala dojść do „korzenia” choroby. Grzyby lubią wilgotne i ciepłe środowisko, więc jeśli masz nadmiar Wilgoci candida czuje się u Ciebie doskonale. Pytanie, czy z nią czujesz się dobrze?
  1. Reumatoidalne zapalenie stawów, reumatyzm, neuralgia. W Medycynie chińskiej są związane z Syndromem Bi, czyli zablokowania przez Wilgoć, Zimno i Wiatr, wywołując objawy bólu, opuchlizny, drętwienia, ciężkości i upośledzenia ruchu stawów. 

Na szczęście są sposoby na eliminację Wilgoci, choć nie jest to prosta sprawa. wymaga zaangażowania, determinacji i konsekwencji, tak pacjenta jak i dla terapeuty 💪